BIURO PROJEKTOWE

Zadzwoń do nas +48 777-888-999

Projekt budowy i odbioru instalacji gazowej dla budynków mieszkalnych i usługowych.
23 marca 2023

Instalacja gazowa

Instalacja gazowa w domu – projekt, montaż i odbiór instalacji i przyłącza gazowego w 6 krokach.

 

Krok 1. Wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej,

 

Pierwsze, co należy zrobić to wypełnienie wniosku o określenie warunków przyłączenia. W przypadku domu jednorodzinnego będzie to wniosek dla podmiotu grupy przyłączeniowej B, podgrupy I, którego urządzenia, instalacje i sieć będą przyłączane do sieci dystrybucyjnej i który będzie odbierać gaz ziemny wysokometanowy w ilości nie większej niż 10 m3/h, albo gaz ziemny zaazotowany w ilościach nie większych niż 25 m3/h. Jednak aby sprostać zawiłemu formularzowi, nie wystarczy wziąć do ręki długopisu. Na tym etapie należy konsultować się z osobą, która będzie potrafiła określić przewidywane zużycie gazu. Najważniejsza rzecz, jaką należy określić we wniosku, to zapotrzebowanie na gaz. We wniosku należy podać ilość i rodzaj odbiorników gazowych.

Wraz z wypełnionym wnioskiem, do siedziby Polskiej Spółki Gazowniczej należy dostarczyć również:

  • mapę sytuacyjną w skali 1:500, uwzględniającą aktualny stan rozgraniczenia działek i proponowaną lokalizację szafki gazowej;
  • tytuł prawny do nieruchomości;
  • pełnomocnictwo do podpisania umowy o przyłączeniu do sieci gazowej (w przypadku, gdy umowa podpisywana jest przez osobę trzecią).


A w przypadku działalności gospodarczej:

  • aktualny odpis KRS, wpis w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej lub uchwała organu założycielskiego (kopia);
  • decyzję o nadaniu Numeru Identyfikacji podatkowej (NIP), bądź inny dokument poświadczający NIP.

Jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki dostarczania paliwa gazowego, spółka gazownictwa (operator systemu dystrybucyjnego) wydaje warunki przyłączenia do sieci gazowej.

 

Krok 2. Umowa o przyłączenie do sieci gazowej.

Kolejny etap to złożenie wniosku o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej. Złożenie tego wniosku jest konieczne w przypadku, gdy we wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej wybrano opcję zawarcia umowy o przyłączenie w terminie późniejszym.

Umowa o przyłączenie do sieci gazowej określa termin budowy przyłącza oraz wskazuje, iż inwestor zobowiązuje się do zawarcia umowy sprzedaży w terminie 90 dni od dnia wykonania przyłącza. Do umowy dołączone są ogólne warunki umów oraz kalkulacja opłaty za budowę odcinka przyłącza o długości do 15m.

 

 

Krok 3. Projekt instalacji gazowej.

 

Projekt instalacji gazowej może wykonać wyłącznie osoba posiadająca stosowne uprawnienia w zakresie instalacji gazowej. Do wykonania dokumentacji projektowej wymagane będzie zamówienie u uprawnionego geodety mapy do celów projektowych. Projektant powinien zaplanować przebieg przyłącza gazowego z zaznaczoną lokalizacją szafki gazowej, rozprowadzenie instalacji i układ przewodów.

 

Krok 4. Pozwolenie na budowę lub zgłoszenie.

 

Jeżeli projekt instalacji nie był składany razem z wnioskiem pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budynku, to należy uzyskać decyzję pozwolenia. Przy składaniu wniosku należy dołączyć projekt, oświadczenie o prawie do dysponowania daną nieruchomością na cele budowlane. Dokumenty należy złożyć do właściwego organu (starostwa lub uprawnionej gminy).

 

Krok 5. Budowa instalacji gazowej.

 

Przy wykonywaniu instalacji gazowej niezbędne jest prowadzenie dziennika budowy, a rozpoczęcie prac zgłosić w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Prace należy zlecić osobie lub firmie posiadającej uprawnienia. Po zakończeniu budowy każda domowa instalacja gazowa musi zostać sprawdzona – instalacje gazowe muszą przejść próbę szczelności w obecności kierownika budowy i odbiorcy gazu, który otrzymuje sporządzony protokół.

 

Krok 6. Uruchomienie instalacji gazowej.

 

Po wykonaniu instalacji gazowej należy podpisać umowę z dostawcą gazu.

W tym celu należy do gestora dostarczyć:

  • projekt;
  • pozwolenie na budowę;
  • opinia kominiarska powykonawcza;
  • oświadczenie kierownika robót (z udokumentowanymi uprawnieniami!);
  • mapka geodezyjna odcinka instalacji w ziemi (inwentaryzację);
  • umowa przyłączeniowa + kserokopia wpłaty;
  • zgłoszenie gotowości instalacji do napełnienia;
  • oświadczenie o posiadanym tytule prawnym;
  • protokół próby szczelności instalacji gazowej.


Po dostarczeniu dokumentacji następuje montaż układu pomiarowego i uruchomienie dostarczania paliwa gazowego przez spółkę gazownictwa.

 

Biuro projektowe oferuje wykonanie dokumentacji i budowę instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, grzewczych, wentylacyjnych, gazowych. Wykonywanie audytów energetycznych i świadectwa charakterystyki.

+48 22 462 42 30 

biuro@gazmedia-projekt.pl

Turowska 63, 05-230 Kobyłka

Na skróty

Przydatne linki

Newsy

19 lutego 2024
19 lutego 2024

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave.

Wszelkie informacje publikowane na łamach tej strony mają charakter wyłącznie informacyjno – edukacyjny. Informacje tu zawarte nie stanowią doradztwa technicznego.

Ze względu na często zmieniające się prawo, część informacji na tej stronie może być nieaktualna i nie ponosimy z tego tytułu odpowiedzialności.