BIURO PROJEKTOWE

Zadzwoń do nas +48 777-888-999

20 marca 2023

Kotłownia

Projekt Kotłowni

 

Jak prawidłowo zaprojektować źródło ciepła na paliwo gazowe lub stałe.

Kotłownia i instalacja grzewcza to jedna z najważniejszych elementów każdego domu. Przed rozpoczęciem projektowania kotłowni należy wybrać rodzaj paliwa, które będzie wykorzystywane do ogrzewania domu…

 

Mimo odwracającego się trendu, w Polsce nadal wiele budynków mieszkalnych jest ogrzewanych przy użyciu paliw stałych. Coraz częściej jednak, ze względu na wygodę i troskę o środowisko, inwestorzy decydują się na piece gazowe lub pompy ciepła. Rozwiązanie to zapewnia większy komfort dla użytkownika i w mniejszym stopniu wpływa na zmiany klimatyczne.

 

Jak zatem prawidłowo wykonać projekt kotłowni?

 

Dobre miejsce na zlokalizowanie kotłowni

 

Lokalizacja kotłowni powinna być zgodna z obowiązującymi przepisami i bezpieczna dla mieszkańców. W nowych lub projektowanych budynkach architekt uwzględnia obecność kotłowni. Czasami jednak wybór określonego nośnika energii powoduje, że kocioł nie będzie pasował do przeznaczonego na ten cel pomieszczenia. Dobre rozplanowanie kotłowni to spore wyzwanie dla projektanta, ponieważ architekci starają się uzyskać jak największy metraż do użytku. Jest to często powód, dla którego architekci próbują zmniejszyć wielkość pomieszczeń technicznych. Jeśli jesteśmy na etapie wyboru projektu nowego domu, warto sprawdzić, czy pomieszczenie przeznaczone na kotłownię spełnia nasze potrzeby pod kątem wielkości. Jeżeli pomieszczenie przeznaczone na kotłownię nie spełnia naszych oczekiwań, można dokonać zmian w projekcie budynku.

 

Z ekonomicznego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie kotłowni możliwie centralnie w budynku. Taka lokalizacja pozwala zmniejszyć koszty wykonania oraz skraca odległość pomiędzy odbiornikami a źródłem ciepła, to z kolei redukuje straty energii podczas jej przesyłu. Niestety, ze względu na potencjalne uciążliwości, tego typu rozwiązanie nie jest powszechnie stosowane. Dlatego najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest umieszczenie kotłowni w piwnicy lub w oddalonym od części mieszkalnej pomieszczeniu, na przykład za garażem.

 

Projekt kotłowni

 

Dobre zaprojektowanie kotłowni wymaga szerokiej wiedzy inżynierskiej, dlatego zaleca się zlecenie tego zadania wyspecjalizowanej jednostce projektowej.

 

Dane wyjściowe do projektu:

 

  • Technologia, w jakiej wykonany jest budynek
  • Kubatura ogrzewanej części budynku
  • Rodzaj paliwa, jakie chcemy używać do ogrzewania domu
  • Obecność dodatkowych źródeł ciepła (np.: kominek)
  • Liczba mieszkańców w domu
  • Preferencje i nawyki przyszłego użytkownika

 

Na podstawie tych danych możemy obliczyć zapotrzebowanie energetyczne budynku, co umożliwi dobranie odpowiedniego rodzaju i mocy kotła.

 

Przepisy prawne

 

Przepisy prawne dotyczące kotłowni nakładają określone wymagania na każdą kotłownię, niezależnie od rodzaju używanego paliwa. Podstawą do projektowania są warunki techniczne, które definiują kotłownię jako pomieszczenie zawierające instalację kotła oraz związane z nim urządzenia. Powierzchnia kotłowni musi być odpowiednio dostosowana do wielkości i mocy kotła.

 

 

Biuro projektowe oferuje wykonanie dokumentacji i budowę instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, grzewczych, wentylacyjnych, gazowych. Wykonywanie audytów energetycznych i świadectwa charakterystyki.

+48 22 462 42 30 

biuro@gazmedia-projekt.pl

Turowska 63, 05-230 Kobyłka

Na skróty

Przydatne linki

Newsy

19 lutego 2024
19 lutego 2024

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave.

Wszelkie informacje publikowane na łamach tej strony mają charakter wyłącznie informacyjno – edukacyjny. Informacje tu zawarte nie stanowią doradztwa technicznego.

Ze względu na często zmieniające się prawo, część informacji na tej stronie może być nieaktualna i nie ponosimy z tego tytułu odpowiedzialności.