BIURO PROJEKTOWE
Zadzwoń do nas +48 777-888-999
Warunkiem otrzymania dofinansowania na kompleksową termomodernizację jest wykonanie audyt energetycznego. Najważniejszym elementem audytu energetycznego jest obliczenie zapotrzebowania na energię i moc w obecnym stanie obiektu oraz po zrealizowaniu usprawnień. Proponowane usprawnienia muszą zagwarantować:
zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową do 80 kWh/(m2·rok) lub
zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową o minimum 40%
Analiza ta obejmuje wszystkie elementy, instalacje i urządzenia w budynkach związane ze zużyciem energii, w tym:
instalacje grzewcze, wentylację i klimatyzację,
instalację ciepłej wody użytkowej,
przegrody zewnętrzne,
oświetlenie,
zastosowanie układów odzysku ciepła odpadowego,
zastosowanie niekonwencjonalnych źródeł energii i chłodu,
stosowanie dostępnych źródeł odnawialnych,
okna,
Pomagamy pozyskiwać dotację na modernizację budynkóww ramach programu
„Czyste powietrze”
Koszty tworzenia przyjaznego środowisku budynku można w dużym stopniu zmniejszyć dzięki oferowanym obecnie na rynku program proekologicznym. Mnogość ofert i programów sprawia, że trzeba włożyć sporo czasu i wysiłku, by odnaleźć i zbadać odpowiadającą naszym potrzebom opcje. Kolejny problemem jest, to czy spełniamy kryteria do tego, by z danego programu skorzystać. Powszechnie wiadomo, iż ekologia i energooszczędność nie są tanie. Należy sobie uświadomić, że zapotrzebowanie na energię cieplną w tradycyjnym domu to około 120 kWh na mkw. rocznie. Dom energooszczędny to taki, który według WT 2021 ogranicza maksymalne zapotrzebowanie na energię do 70 kWh/m2/rok. Kolejny poziom to domy pasywne, w których zużycie energii cieplnej nie przekracza 15 kWh/m2/rok, oraz domy zero-energetyczne niewymagające dostarczania energii.
„Czyste Powietrze”
Na wstępie należy wspomnieć że program „Czyste Powietrze” został ograniczony do już istniejących budynków. Program nie obejmie również budynku, który budowany jest od lat i nie nastąpił jeszcze jego odbiór. W 2023 roku w programie zostały wprowadzone kolejne zmiany. Wprowadzono wyższe progi dochodowe, wyższe dofinansowanie oraz szybszą wypłatę środków. Obecnie maksymalna wysokość dotacji w poziomie podstawowym wynosi 66 tys. złotych i aż 135 tys. zł w najwyższym wymiarze wsparcia. Program realizowany będzie w latach 2018–2029, przy czym:
podpisywanie umów do 31.12.2027 r,
wydatkowanie środków do 30.09.2029 r.
Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłymi uwzględnia finansowanie przedsięwzięć rozpoczętych i zakończonych. Uwzględniane zostanę te inwestycje, których realizacja zaczęła się maksymalnie do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
Program pozwala uzyskać dofinansowanie między innymi na:
audyt energetyczny,
kotły gazowe i olejowe,
kotły na paliwo stałe (zagazowujące drewno lub na pellet drzewny),
wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
instalację centralnego ogrzewania oraz instalację ciepłej wody użytkowej,
podłączenie do sieci ciepłowniczej wraz z przyłączem,
ocieplenie przegród budowlanych oraz na stolarkę okienną i drzwiową.
pompy ciepła powietrze/woda,
gruntowe pompy ciepła,
pompy ciepła powietrze/powietrze,
mikro-instalację fotowoltaiczną.
ogrzewanie elektryczne,
Od 1 lipca 2023 r., po okresie przejściowym, wygasa możliwość dofinansowania w ramach programu kotłów na biomasę drzewną, których emisyjność cząstek stałych przekracza 20 mg/m3.
+48 22 462 42 30
Turowska 63, 05-230 Kobyłka
Na skróty
Przydatne linki
Newsy
Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave.
Wszelkie informacje publikowane na łamach tej strony mają charakter wyłącznie informacyjno – edukacyjny. Informacje tu zawarte nie stanowią doradztwa technicznego.
Ze względu na często zmieniające się prawo, część informacji na tej stronie może być nieaktualna i nie ponosimy z tego tytułu odpowiedzialności.